تعمیرگاه ستفیکس

آیا باید افراد سالم را برای ساخت واكسن كووید-19 به ویروس آلوده كرد؟

آیا باید افراد سالم را برای ساخت واكسن كووید-19 به ویروس آلوده كرد؟

تعمیركار: برخی دانشمندان در مسابقه ای كه برای ساخت واكسن كووید-19 به راه افتاده است، در تلاش هستند داوطلبان سالم را بعنوان روشی برای تسریع در روند آزمایش واكسن كروناویروس جدید در معرض این ویروس قرار دهند، اما آیا این كار درستی است؟!


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آزمایش های سنتی واكسن زمان می برد. دانشمندان یك واكسن را بر روی هزاران نفر آزمایش می كنند و ماه ها صبر می كنند تا ببینند چه كسی هنوز آلوده است و چه كسی مبتلا نشده است. اما حالا در دوران شیوع بیماری همه گیر جهانی كووید-۱۹، پژوهشگران می گویند این روند كاری بسیار كند است و برای آزمایش واكسن های بالقوه كووید-۱۹ ما باید بطور عامدانه افراد سالم را آلوده نماییم.
با گسترش بیماری همه گیر جهانی كووید-۱۹، خیلی از جمعیت جهان همچنان در قرنطینه خانگی قرار دارند و سفارش به رعایت فاصله گذاری اجتماعی شده اند و خیلی از مقامات می گویند این شرایط تا زمانی كه دانشمندان یك واكسن موثر بسازند، ممكنست ادامه یابد.
در دهه ۵۰ میلادی، هنگامی كه بیماری همه گیر فلج اطفال به ایالات متحده حمله كرد، "جوناس سالك" واكسنی را تولید كرد كه یكی از سریع ترین فرآیندهای علوم پزشكی در تاریخ بشر بود و در فاصله شش سال (از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۵) از توسعه در آزمایشگاه به استفاده عمومی رسید.
گذشته از این احتمال بسیار قوی كه ممكنست هیچ گاه واكسنی برای كووید-۱۹ ایجاد نشود، متخصصان غالباً از یك پنجره ۱۲ تا ۱۸ ماهه بعنوان بهترین سناریو برای تولید واكسن كووید-۱۹ یاد می كنند. بیش از ۷۰ واكسن بالقوه مختلف هم اكنون در دست اقدام هستند كه سه مورد از آنها به مرحله اول آزمایشات انسانی رسیده است.
بطور كلی، سال ها طول می كشد تا واكسن ها توسعه یابند و ساخته شوند. بعد از آماده شدن واكسن اولیه و پشت سر گذاشتن آزمایش های حیوانی، پیش از شروع تولید انبوه و توزیع، سه مرحله آزمایش انسانی انجام می شود.
پژوهشگران در مرحله اول میزان ایمن بودن واكسن را در یك گروه بسیار كوچك از افراد سالم آزمایش و بررسی می كنند. آنها علاوه بر معرفی این تركیب جدید به بدن انسان، بر تولید آنتی بادی در بدن هر داوطلب بعنوان روشی برای شناخت اولیه از اثر واكسن نظارت می كنند.
مرحله دوم از آزمایشات واكسن شامل گسترش مداخله به یك گروه بزرگتر است. در این مرحله بهترین دوز واكسن تعیین می شود و پروتكل تجویز ایده آل مشخص می شود. سپس باز هم كارایی واكسن در این مرحله با اندازه گیری واكنش های ایمنی فرد به واكسن بررسی می شود.
مرحله سوم، بزرگترین مرحله از مطالعه واكسن است. در این مرحله، هزاران نفر در دو گروه كه مورد تزریق تصادفی واكسن یا دارونما قرار می گیرند، بررسی می شوند.
بطور كلی، فقط این مرحله آخر به تنهایی می تواند بین ۶ تا ۱۲ ماه طول بكشد. دلیل این امر این است كه پژوهشگران باید گروهی از افراد را بیابند و زیر نظر بگیرند كه در معرض خطر بالای مبتلاشدن به بیماری هستند.
بعد از گذشت مدت زمانی مشخص، پژوهشگران می توانند میزان عفونت بین گروه دریافت كننده واكسن و گروه دارونما را مقایسه كنند تا مشخص شود كه كارایی واكسن در دنیای واقعی در محافظت از افراد در مقابل عفونت چقدر است.
مرحله سوم آزمایش یك واكسن، بزرگترین چالش برای پژوهشگران در سرعت بخشیدن به پروسه توسعه واكسن در زمان شیوع یك بیماری همه گیر جهانی است، در صورتیكه امتحان كردن اثربخشی واكسن و قرار دادن عمدی گروه بزرگی از افراد سالم در معرض یك ویروس، كاری غیر اخلاقی است.
با این وجود، چه راه ایمن و اخلاق مدارانه ای وجود دارد كه بتوان ساخت واكسن كووید-۱۹ را سرعت ببخشد؟


مقاله جدیدی كه در مجله بیماری های عفونی(Infectious Diseases) انتشار یافته است، نشان میدهد كه در واقع یك راه برای سرعت بخشیدن به پیشرفت ساخت واكسن با بهره گیری از آنچه "مطالعه چالش انسانی" نامیده می شود، وجود دارد.
"پیتر اسمیت" یكی از نویسندگان این مقاله توضیح می دهد: در یك مطالعه چالش انسانی، داوطلبان واكسن یا دارونما را دریافت می كنند و سپس برای تعیین اثربخشی واكسن در معرض ویروس قرار می گیرند. شركت كنندگان بعد از این چالش برای دو هفته ردیابی می شوند كه آیا میزان بیماری كووید-۱۹ در این گروه سنی خفیف است و اینكه در گروه واكسینه شده پایین تر از گروه دارونما است یا خیر. بدین سبب ارزیابی واكسن می تواند بجای چند ماه در چند هفته صورت گیرد و واكسن های موثر می توانند با سرعت بیشتری در دسترس عموم قرار بگیرند.
"اسمیت" و دو همكارش به نام "نیر ایال" و "مارك لیپسیچ" طرح مطالعاتی را برای آزمایش چالش انسانی واكسن كووید-۱۹ پیشنهاد می كنند كه خطرات را برای شركت كنندگان می كاهد. این گروه شامل جوانان بالغ بین ۲۰ تا ۴۵ سال است كه هیچ عارضه سلامتی و سابقه بیماری مزمن از قبل ندارند.
در تشكیل این گروه همین طور از افراد ساكن در مناطق پرخطر كه شیوع بیماری در آنها زیاد است، استفاده می شود. با این فرض كه آنها الان هم در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به ویروس هستند. بدین سبب قرار دادن آنها در معرض ویروس در محیط های پزشكی ایمن می تواند محافظت بهتری نسبت به مواردی داشته باشد كه بطور طبیعی آلوده می شوند.
پژوهشگران در این مقاله نوشتند: هر داوطلبی كه مبتلاشدن به ویروس در وی تأیید شود، مورد مراقبت های عالی و استفاده از امكانات پیشرفته قرار می گیرد. در طول آزمایش و تا زمانی كه عفونت از بدن آنها رخت برنبندد، همه داوطلبان در یك محیط امن و راحت قرنطینه خواهند شد.
پژوهشگران می گویند این استراتژی روند آزمایش را سرعت می بخشد. از این گذشته، اگر به هزاران نفر واكسن داده شود و بعد از آن در جامعه رها شوند، درك سریع میزان كارآیی واكسن بسیار دشوار خواهد شد.
"ایال" می گوید: خیلی از افراد در این پاندمی می كوشند مراقب باشند، خودرا قرنطینه كنند و تا زمان ظهور اخبار امیدواركننده صبر كنند. اگر همه شركت كنندگان در مطالعه را در معرض پاتوژن قرار دهیم، نه فقط می توان به تعداد بسیار كمتری از داوطلبان تكیه نماییم، بلكه با اهمیت تر از آن، به یك دوره بسیار كوتاه تر برای رسیدن به نتایج می رسیم.
با این وجود درمورد اینكه آیا آزمایشات مربوط به چالش های انسانی باید در تولید واكسن كروناویروس جدید انجام شوند، در جامعه پژوهشی بحث شده است. "متیو ممولی" متخصص ایمونولوژیست كه این نوع مطالعات را برای آنفلوانزا انجام می دهد، اظهار داشت: در مورد این ویروس جدید اطلاعات كمی وجود دارد و نمی توان با اطمینان از این نوع مطالعه استفاده نمود. در صورتیكه افراد جوان بطور متوسط میزان بستری كمتری را در بیمارستان ها و در آمار مرگ و میر ناشی از كووید-۱۹ می سازند، رفتار ویروس روی آنها هنوز حدودا نامشخص است.
وی ادامه داد: وقتی شما از قصد یك ویروس را وارد بدن یك نفر می كنید، واقعاً می خواهید این بیماری را بشناسید و می دانید كاری كه انجام می دهید یك ریسك منطقی است.
"سیما شاه" زیست شناس دانشگاه نورث وسترن كه در گذشته به شكل گسترده درباره رعایت اخلاقیات پیرامون مطالعات چالش انسانی نوشته است، اظهار داشت: برای كاهش خطرات، باید هماهنگی جهانی شایان توجهی صورت گیرد و گروه های مختلفی از پژوهشگران داده ها و پروتكل های آزمایشات جهانی را به اشتراك گذارند.
شاه اظهار داشت: همه ما به دنبال واكسن هستیم و انجام مطالعات چالش انسانی بسیار هیجان انگیز و نویدبخش خواهد بود. اما برای رسیدن به آن چیزهای زیادی باید در جای خود قرار بگیرند.
صرف نظر از خطرات این كار، بنظر می رسد تعداد زیادی از افراد مایل هستند كه داوطلبانه در معرض كروناویروس جدید قرار بگیرند تا كار پژوهشگران زودتر به سرانجام برسد. تعدادی از محققان و فعالان اخیرا وب سایتی با نام "یك روز زودتر" را راه اندازی كرده اند و از انجام آزمایش چالش انسانی برای توسعه واكسن كووید-۱۹ حمایت كردند.
داوطلبانی كه مشتاق شركت در یك كارآزمایی چالش انسانی هستند، می توانند علاقه خودرا بوسیله این وب سایت اعلام كنند. البته فعلا این وب سایت تنها بعنوان روشی برای اطلاع از میزان علاقه اشخاص جهت شركت در این نوع آزمایش عمل می كند.
تابحال بیش از ۱۲۰۰ نفر از ۴۴ كشور جهان مشتاق قرار گرفتن در معرض كروناویروس جدید بعنوان قسمتی از آزمایش واكسن بوده اند.
منبع:

1399/02/04
13:43:40
5.0 / 5
3215
تگهای خبر: خانگی , راه اندازی , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار