تعمیرگاه ستفیکس
در دانشگاه جانز هاپكینز ابداع شد

ربات هایی كه مانند مار از موانع می گذرند

ربات هایی كه مانند مار از موانع می گذرند

تعمیركار: پژوهشگران ˮدانشگاه جانز هاپكینزˮ با الهام از نحوه حركت كردن مارها، ربات هایی ابداع نموده اند كه می توانند از موانع عبور كنند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مهندسان آمریكایی با الهام از حركت كردن مار، نوعی ربات ابداع نموده اند كه می تواند كمك بزرگی برای عملیات جستجو و نجات باشد. آنها نحوه حركت كردن مارها را در زندگی واقعی مورد بررسی قرار دادند و از اكتشافات خود برای ساخت رباتی شبیه به مار استفاده كردند كه می تواند گام های بزرگی بردارد.
سازندگان باور دارند كه ممكنست این ربات ها روزی بتوانند به بررسی نواحی غیر قابل دسترس مانند ساختمان های فروریخته بعد از زمین لرزه كمك كنند.


این ابداع غیرمنتظره در حوزه مهندسی رباتیك، رباتی مجهز به چندین چرخ است كه از پله ها بالا می رود. "چن لی" (Chen Li)، استادیار مهندسی پزشكی "دانشگاه جانز هاپكینز" (JHU) و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما مارها را برای الهام گرفتن از حركت آنها مورد بررسی قرار دادیم برای اینكه این موجودات می توانند از موانع پایدار و مقیاس پذیری كه بر سر راه آنها وجود دارد، عبور كنند. خوشبختانه، ربات های ما می توانند یاد بگیرند كه چگونه مانند مار از سطوح گوناگون بگذرند.


لی افزود: این بررسی ها ضرورتا نشان دهنده موانع بزرگی نیستند كه ربات های مخصوص جستجو و نجات در زندگی واقعی و هنگام بالا رفتن با آنها رو به رو می شوند.
مارها در نواحی گوناگونی همچون بیابان و جنگل زندگی می كنند و مجبور به عبور از درختان، صخره ها و بوته زارها هستند. پژوهشگران ابتدا نحوه بالا رفتن نوعی مار موسوم به "شه مار" (kingsnake) را روی پله ها مورد بررسی قرار دادند.


لی اضافه كرد: این مارها مجبور هستند تا از میان تخته سنگ ها و درختان افتاده روی زمین عبور كنند. آنها استاد حركت به شمار می روند و می توانند نكات بسیاری را در این مورد به ما یاد بدهند.
پژوهشگران قصد دارند این ربات های مارمانند را بهبود ببخشند و آنها را برای عبور از موانع بزرگ ساختاربندی نشده به كار ببرند.
این پژوهش، در مجله "Royal Society Open Science" به چاپ رسید.
منبع:

1398/12/02
13:49:15
5.0 / 5
4669
تگهای خبر: ربات , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار