تعمیرگاه ستفیکس

قیچی كه بازیافت تایرها را تسهیل می كند

قیچی كه بازیافت تایرها را تسهیل می كند

به گزارش تعمیركار محققان از ابداع یك ابزار جدید معروف به قیچی مولكولی اطلاع داده اند كه از آن می توان برای قطع پیوندهای مولكولی اجزای تایرهای خودرو های فرسوده و تسهیل بازیافت آنها اطلاع داد.به گزارش تعمیركار به نقل از نیواطلس، بازیافت تایرهای مستعمل كار ساده ای نیست، چونكه اجزای تشكیل دهنده آنها را به دشواری می توان از یكدیگر جدا و تفكیك كرد. دانشمندان در دانشگاه مك مستر انتاریو برای حل این مشكل و جدا كردن اجزای قابل استفاده مجدد تایرهای كهنه از آنها روشی منحصر به فرد ابداع نموده اند.
تنها در سال ۲۰۱۹ بیشتر از سه میلیارد تایر خودرو در جهان تولید شده و به فروش رفت. خیلی از این تایرها پس از استفاده در طبیعت رها می شوند و اجزای مضر آنها سبب آلودگی محیط زیست می شوند. بخش اندكی از مواد موجود در تایرها برای تولید آسفالت و سیمان مورد استفاده قرار می گیرند، اما بقیه آنها دست نخورده می مانند.
پیوند مستحكم اجزای تایرها ناشی از تركیب سولفور با لاستیك های طبیعی برای متصل كردن پلیمرها و ناممكن كردن هرگونه پارگی است. تاكنون روش مناسبی برای باز كردن این اتصال ها كشف نشده بود. اما قیچی مولكولی می تواند پیوندهای مستحكم مذكور را از هم گسسته و باعث تجزیه راحت تر لاستیك شود.
این فناوری هم اكنون بسیار پرهزینه و وقت گیر است و بنابراین استفاده از آن در مقیاس صنعتی ممكن نیست. اما محققان می گویند در آینده برای كاهش هزینه تركیبات تازه ای را به این قیچی مولكولی اضافه می كنند كه گسستن پیوندها را با سرعت بیشتری ممكن كند. آنان در مورد تركیبات مورد استفاده در این قیچی مولكولی توضیحات بیشتری عرضه نكرده اند.

1398/10/24
19:07:52
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: خودرو , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار