تعمیرگاه ستفیکس
یك جراح انگلیسی مدعی شد

عمل پیوند سر تا ده سال دیگر محقق می شود

عمل پیوند سر تا ده سال دیگر محقق می شود

تعمیركار: یك جراح مغز انگلیسی ادعا نمود كه اولین عمل جراحی پیوند سر احیانا تا یك دهه آتی صورت خواهد گرفت.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از تلگراف، یك جراح مغز سابق "سرویس سلامت همگانی انگلیس"(NHS) بعد از مدتها كار روی دستیابی به یك روش پیشگامانه پیوند سر، ادعا نمود كه اولین عمل پیوند سر انسان می تواند تا یك دهه آتی صورت گیرد.
"بروس متیو"(Bruce Mathew) استاد و جراح اسبق بیمارستان دانشگاه "هال"(Hull) دریافته كه یك روش قابل قبول برای انتقال هوشیاری یك شخص به بدن فردی دیگر وجود دارد و با عنایت به پیشرفت های اخیر در زمینه علم رباتیك، پیوند سلول های بنیادی و جراحی مغز می توان یك چشم انداز ۱۰ ساله را برای رسیدن به این مهم تعریف كرد.
وی معتقد می باشد كه جراحان تنها نباید سر یك فرد را به دیگری پیوند بزنند. بلكه باید كل نخاع فرد را به پیكر شخص دیگری پیوند كنند.
تاكنون، تعداد كمی از دانشمندان بر سر عمل پیوند سر تلاش نموده اند و عموما روی روش هایی متمركز شده اند كه سبب قطع نخاع نشود.
ولی متیو كه تابحال بیشتر از ۱۰ هزار عمل جراحی انجام داده، این ایده را كاملا "مسخره" می داند.
وی اظهار داشت: نخاع عمیق ترین چیز قابل تصور است و باید مغز به آن متصل باقی بماند.
متیو ادامه داد، فكر نگه داشتن نخاع در یك قطعه، همواره هولناك بوده است ولی الان با استفاده از فناوری های مدرن می توان بسیاری از كارها را انجام داد. هم اكنون باید یك یا دو عصب را متصل نگه داشت ولی بزودی می توان با استفاده از "هوش مصنوعی" و فناوری های "رباتیك" این اتصال اعصاب را به ۲۰۰ رساند.
پزشكان می توانند تمام ستون فقرات را جدا كنند تا كل مغز و نخاع را به یك بدن جدید منتقل كنند. البته بیرون كشیدن "سخت شامه"(خارجی ترین لایه پوشاننده سیستم عصبی مركزی) بدون ایجاد یك حفره در آن كار دشواری است.
بروس متیو در نهایت خاطرنشان كرد، احیانا این روش تا سال ۲۰۳۰ میلادی به واقعیت خواهد پیوست. البته این روش به افرادی كه گرفتار لطمه های نخاعی شده اند، هیچ كمكی نخواهد كرد ولی می تواند برای مبتلایان به بیماری هایی همچون "دژنراتیو ماهیچه ای"(degenerative) مثمر ثمر واقع شود.
منبع:

1398/10/02
23:39:40
5.0 / 5
4603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار