تعمیرگاه ستفیکس
در دانشگاه ام.آی.تی ابداع شد

رباتی كه سالانه بیشتر از 100 هزار آزمایش انجام می دهد

رباتی كه سالانه بیشتر از 100 هزار آزمایش انجام می دهد

تعمیركار: دانشمندان دانشگاه ˮام.آی. تیˮ، نوعی ربات ابداع نموده اند كه می تواند به انجام آزمایش ها، بررسی نتایج و تكرار آنها بپردازد.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از تك كرانچ، بااینكه علم بسیار هیجان انگیز است اما می تواند كسل كننده هم باشد. برخی آزمایش ها باید صدها یا هزاران بار تكرار شوند و این كار، به زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد. دانشمندان دانشگاه "ام.آی. تی" (MIT) اهتمام دارند تا این مشكل را برطرف كنند. آنها نوعی ربات ابداع نموده اند كه می تواند آزمایش را انجام دهد، نتایج را بررسی كند و در صورت ضرورت به تكرار آن بپردازد. بگفته دانشمندان، این ربات تابحال موفق شده 100 هزار آزمایش را طی یك سال انجام دهد.
حوزه دینامیك سیالات، خیلی از نیروهای پیچیده و غیرقابل پیش بینی را شامل می شود و گاهی اوقات، بهترین راه برای درك این نیروها، تكرار است تا الگوهای مورد نظر ظاهر شوند.
این ربات موسوم به "آی تی تی" (ITT)، پلت فرم رباتیكی برای آزمایش دارد كه برای انجام كارهای مكانیكی مانند بیرون كشیدن اجسام از آب طراحی شده اما این توانایی را نیز دارد كه نتایج را نیز به صورت هوشمند مورد بررسی قرار دهد، در جست و جوی اطلاعات بیشتر باشد و این كار را تا زمان داشتن یك گزارش باارزش و كامل ادامه دهد.
در مقاله این پژوهش آمده است: آی تی تی تابحال حدود 100 هزار آزمایش انجام داده كه این آزمایش ها ارزشی معادل آزمایش های صورت گرفته توسط یك دانشجوی دكتری طی دو هفته را دارند.
بخش دشوار این پروژه، طراحی ربات نیست بلكه توانایی استدلال و درك آن است. ربات با كمك این توانایی می تواند آزمایش ها را تكرار كند و نتایج كارآمدی را عرضه نماید.


انسان ها برای انجام دادن چنین آزمایش هایی باید پارامترهای لازم را بررسی نمایند و در مورد نحوه انجام دادن آن تصمیم بگیرند اما این ربات می تواند به آنها كمك نماید تا در زمان خود صرفه جویی كنند و تصمیمات بهتری در مورد آزمایش داشته باشند.
شاید این ربات و اختراعات مشابه آن بزودی بتوانند كارهایی مانند آزمایش كردن را كه انسان ها برای انجام دادن آنها به مفاهیم و ایده های گوناگون نیاز دارند، بر عهده بگیرند. داده های این مقاله نشان می دهند كه ربات ها در هر موقعیتی می توانند كارها را به صورت رباتیك انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.
منبع:

1398/09/08
10:25:08
5.0 / 5
5070
تگهای خبر: ربات , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار