تعمیرگاه ستفیکس

بررسی نواحی خاص مغز با کمک هوش مصنوعی

بررسی نواحی خاص مغز با کمک هوش مصنوعی

تعمیرکار: تعدادی از محققان آلمانی در مطالعه اخیرشان از یک سیستم هوش مصنوعی(AI) برای شناسایی الگوهای مغزی که نشان دهنده درد مزمن است، بهره برده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، گروهی از دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ(TUM) از یک سیستم هوش مصنوعی(AI) برای یافتن الگوهای مغزی که نشان دهنده درد مزمن است بهره برده اند. پژوهشگران با بهره گیری از نتایج این مطالعه می توانند درمان ها و ابزارهای بهتری را برای مقابله با افسردگی و سایر مشکلات روانی ایجاد کنند.
این کشف توسط گروه چند رشته ای Neurotech انجام شد. گروه چند رشته ای Neurotech از چندین پزشک متخصص در زمینه روانپزشکی و مغز و اعصاب تشکیل شده است که با کارشناسان داده، کارشناسان مدلسازی کامپیوتر و مهندسان همکاری می کنند. عصب شناسان شناختی و متخصصان اخلاق و سیاست های تحقیقاتی نیز قسمتی از این گروه هستند.
پروفسور «سیمون جیکوب» از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: پیشرفت های فناوری در خیلی از زمینه ها برای بیماران مزایایی به همراه داشته است، اما در علوم اعصاب نه چندان. بنا بر این است که همکاری با کارشناسان داده مهم می باشد. علاوه بر این، ما مشکلات و نیازهای کار با بیماران را می دانیم و بدین سبب می توانیم روش هایی را توسعه دهیم که در روال روزانه کلینیک ها قرار گیرد.

ایمپلنت های مغزی
در این مطالعه جیکوب و گروهش از ایمپلنت های مغزی جهت بررسی توسعه و اختلال شناختی در شبکه های عصبی استفاده کردند. از آنجا که زبان همانند بافت شناختی مرکزی انسان عمل می کند و اغلب تحت تأثیر رویدادهایی مانند سکته مغزی قرار می گیرد، پژوهشگران تصمیم گرفتند با بررسی این موضوع، این کار را شروع کنند.
ایمپلنت ها شامل سنسورهای کوچکی هستند که در نواحی خاصی از مغز قرار می گیرند. این کار در بیماران سکته مغزی به انجام می رسد که در تولید و درک زبان مشکل دارند. این ایمپلنت ها می توانند بطور دقیق فعالیت نورون ها را هنگامی که بیمار وظایف زبانی خاصی را حل می کند، ثبت کنند. نخستین ایمپلنت موفقیت آمیز بود و دستگاه درحال جمع آوری داده های باکیفیت بالا است.

سیستم هوش مصنوعی
«جولیجانا گورجیوا» استاد علوم اعصاب محاسباتی و متخصص مدل سازی محاسباتی این گروه است. یکی از وظایف او یافتن الگوهایی در فعالیت عصبی است که با ناتوانایی زبان ارتباط دارد. بر این اساس، او می تواند از سیستم هوش مصنوعی خود برای ساخت مدل هایی برای شبکه های عصبی بزرگ تر و سایر عملکردهای شناختی استفاده نماید.
جولیجانا و گروهش از مدلهای کامپیوتری که رفتار نورون های واقعی و ارتباطات بین آنها را هنگام تشکیل شبکه ها شبیه سازی می کنند، استفاده می نمایند. جولیجانا اظهار داشت: آنها به ما اجازه می دهند تا اتصالات مدلهای شبکه را تغییر دهیم و آنها را روشن یا خاموش نماییم.
با آموزش این مدلها با داده های عصبی و رفتار شناختی بیماران، پژوهشگران بهتر متوجه خواهند شد که یک مغز سالم یا لطمه دیده چه می کند. گام بعدی در تحقیق، توسعه ابزاری برای مقابله با افسردگی و سایر مشکلات روانی خواهد بود.1401/11/09
12:27:28
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار