تعمیرگاه ستفیکس

تولید محصولات مختلف از گیاه بومی رازک

تولید محصولات مختلف از گیاه بومی رازک

تعمیرکار: یک شرکت دانش بنیان موفق شده محصولات مختلفی را با گیاه رازک به تولید برساند.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان تولید گیاهان دارویی با فرآوری مواد خام و عصاره گیری توانسته اند محصولات دارویی متنوعی را به بازار داخلی و بین المللی عرضه کنند.
گیاه رازک یکی از گیاهانی بشمار می رود که خواص دارویی آن، برای شرکت های دانش بنیان و خلاق شناخته شده است. فرآورده دارویی رازک تولید شده ازطریق یک شرکت دانش بنیان به کارخانه های تولید ماءالشعیر و تولید دارو عرضه می شود. از این گیاه برای طعم بخشی به نوشیدنی ماءالشعیر استفاده می شود. همین طور از آن در تولید داروهای آرام بخش خواب آور و داروهای هورمونی بهره برده می شود.
گونه های جنگلی و بومی رازک در کشور توسط شرکت، جمع آوری و طی یک پروسه تحقیقاتی ۱۵ ساله به گیاه اهلی و تولیدی در مقیاس بالا تبدیل شد. یکی دیگر از محصولات این مجموعه دانش بنیان، تولید یک پماد مورد استفاده در سوختگی و التهابات پوستی موضعی است. این دارو در بخش سوختگی بیمارستان سینا بصورت بالینی به کار گرفته شد و نتایج رضایت بخش آن، راه را برای گرفتن مجوز و تولید انبوه آن هموار کرد.
پماد گیاهی آنتی هموروئید، دیگر قلم موجود در سبد محصولات گیاهی شرکت است که مسیر آن از مرحله تولید آزمایشی و محدود به سمت تولید در مقیاس وسیع، هموار شد. این شرکت دانش بنیان همین طور طی قرارادی با جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، بذر و نهال گیاهان دارویی مانند آویشن، رزماری، لاوان و سنبل الطیب را تولید و جهت کاشت در مزارع استان به کشاورزان تحویل می دهد.
در حال حاضر شرکت های خلاق و دانش بنیان، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در زمینه صنعت گیاهان دارویی و فرآورده های سنتی مشغول به فعالیت هستند. کشور ما یکی از صادرکنندگان گیاه دارویی در جهان است.
با توجه به اینکه ایران، از منابع طبیعی و گیاهان دارویی قابل توجهی برخوردار است، تکمیل زنجیره ارزش در این عرصه می تواند، به ثروت آفرینی قابل توجهی منتهی شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، یک تلاش ملی را در این عرصه سازمان دهی کرد.


منبع:

1401/06/21
22:44:06
5.0 / 5
276
تگهای خبر: شركت , صنعت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار